motivation

Motiváció

A motiváció mozgatja cselekvéseinket, minden, amit teszünk, vagy nem teszünk, valamilyen igény kielégítését szolgálja. De vajon motivál-e a pénz? És vajon a belső motiváció fejleszthető?

Milyen tipikus tünetek esetén hasznosak ezek a programok?

  • A munkatársak energiaszintje alacsony, sok a panaszkodás, kicsi a lelkesedés.
  • Hiába vannak szervezeti programok és akciók, a munkatársak el sem jönnek, vagy nem lesznek tőle motiváltabbak.
  • A folyamatos elégedetlenkedés mellett a munkatársak figyelemre, kapcsolódásra, értelmes folyamatokra vágynak.
  • A vezetők nem tudják, milyen szükségletek és mozgatórugók mentén működnek az embereik, vagy van egy elképzelésük, de soha nem mérték, csak sejtik azt.

Mit érdemes tudni ezekről a témákról?

  • A programokban nagy szerepe van a motivációs elméleteknek, amik a megnevezéssel ellentétben nem száraz elméleti blokkok, hanem rövid és hasznos mozaikok a teljes kép megértésének szolgálatában.
  • A motivációs tréningek nem önismereti programok, és mégis nagyon sok önismereti hozadéka van, aminek a hatása egyéni és szervezeti szinten is láthatóvá válik.
  • A munka lehet örömteli, a közösség szerepét lehet motivációs tényezővé formálni, a rossz szokások és mintázatok felismerhetők és megváltoztathatók – ehhez a hogyant egy jó motiváció tréning erőteljesen megtámogatja.
  • Vezetőknek és munkatársaknak egyaránt hasznos, sőt, az a leginkább hatékony, ha vezetők és munkatársak is elindulnak ezen az úton.

A motivációs elméletek megismerése rávilágít azokra a számunkra fontos értékekre és koncepciókra, amelyek hajtóerőként tudnak működni a mindennapokban. Akinek magas a motivációs szintje, az jobb eredményeket érhet el, jobb teljesítményre képes és a környezetére is jobb hatással lehet, legyen szó a csapattársakról vagy külső ügyfelekről, partnerekről.

Az egyéni motivációk megismerése mélyebb önismeretet tesz lehetővé, tudatosabb döntéshozatalt, és összességében sokkal nagyobb eséllyel lesz a munka valóban öröm, elégedettség és jólét forrása.

A klasszikus motivációs elméletek mellett számos olyan újabb koncepció született, amelyek vezetőknek és munkatársaknak egyaránt támogatást nyújthatnak. A tréningek során a szükségletek különböző megközelítése mellett hangsúlyt kap a belső motiváció, az egyéni mozgatórugók feltérképezése és annak körbejárása, hogy milyen egyéni és szervezeti haszna van a motiváció fejlesztésének.

Megközelítésünk szerint a motivációt több szempontból is lehet értelmezni: a motiváltság az egyén hajtóerőinek aktuális állapotát mutatja meg, a motiválhatóság képet ad arról, hogy milyen motivációs potenciállal rendelkezik valaki, a motiváló képesség pedig a másokra való hatásgyakorlásnak ad keretet, nem csak vezetői szemüvegen keresztül.

Vezetők számára külön motivációs eszköztár bővítési programjaink vannak, amelyek a hitelesség építésével a saját motivációk megértésével indulnak, de számos olyan módszert mutatunk be, amelyekkel egyének és csapatok motivációjáról lehet képet kapni. Hiszünk abban, hogy a belső motiváció mindig erősebb hajtóerő, mint a külső ösztönzés, így a programjainkban hangsúlyos az egyéni miértek megértése, megfogalmazása és annak körvonalazása, hogy ezeket milyen módon tudja a munka, a csapat, a vezető, a szervezet támogatni.

További témacsoportok

Motivációs témájú tréningjeink az alábbiak:

  • Egyéni motivációk feltérképezése
  • Motivációs elméletek gyakorlati haszna
  • A vezető, mint motivátor: eszköztár, gyakorlatok, módszerek
it_stuffMotiváció