Mi történik, ha egy nehéz helyzetben nem a problémára, hanem a lehetőségekre kérdezünk rá? Ha a feszültség helyett az erőforrásokat keressük, és a “mi nem működik” helyett azt kérdezzük: „mi az, ami már elindult jó irányba?” Egyetlen jó kérdés képes új lendületet adni, és olyan megoldásokat hozni felszínre, amelyek ott voltak a csapatban – csak eddig rejtve maradtak. Az egynapos programon megtapasztaljuk, hogyan alakítja át a vezetői működést a coaching szemlélet és a megoldásfókusz, és hogyan teremthetünk ezáltal előremutatóbb iskolai légkört.
Dátum
2026. október 7., kedd
Időtartam
09:00 – 16:00
HELYSZÍN
P. Bureau Oktatási Központ
1051 Budapest, Bajcsy-Zsilinszky út 22.
Kinek ajánljuk?
Ezt a programot mindazoknak ajánljuk, akik az oktatásban vezetői szerepben dolgoznak, és szeretnének új lendületet adni mindennapi munkájuknak. Tankerületi vezetőknek, iskolaigazgatóknak és helyetteseiknek, akik felelősek csapataik támogatásáért és motiválásáért. Azoknak, akik keresik a hatékonyabb kommunikáció és a bizalomra épülő kapcsolatok útját, és szeretnének olyan eszközöket használni, amelyek segítik a pedagógusok kibontakozását. A program azoknak szól, akik hisznek abban, hogy egyetlen jó kérdés képes új irányt adni a beszélgetéseknek, és a problémák helyett az erőforrásokra helyezik a hangsúlyt.
Miről lesz szó?
Partneri viszony, bizalom, meghallgatás / Kérdezés szerepe / Erőforrásokra építés
A bizalom jelentősége / Meghallgatás és jelenlét / Kérdezés a fejlődés szolgálatában
Erőforrások felismerése és mozgósítása / Apró lépések ereje / Pozitív kivételek keresése és felhasználása
Kérdezéstechnika: nyitott, előrevivő, jövőorientált kérdések / A skálázás módszere vezetői helyzetekben / A „csodakérdés” mint jövőképformáló eszköz / Erőforrás gyakorlatok: pedagógusok erősségeinek kiemelése / Pozitív visszajelzés és elismerés szerepe / Problémamegbeszélés átfordítása erőforrás-megbeszéléssé
Nevelőtestületi értekezletek vezetése megoldásfókusszal / Szülőkkel való kommunikáció támogató módon / Vezetői beszélgetések pedagógusokkal (értékelés, visszajelzés, motiválás) / Konfliktushelyzetek kezelése
Szirtesi-Nagy Réka
tréner, ICF minősített coach, teamcoach, megoldásfókuszú szakember, Metamorphoses meseterapeuta
Szirtesi-Nagy Réka vagyok, tréner és coach. Több mint tizenöt éve dolgozom emberekkel, vezetőkkel és csapatokkal. Számomra a coaching és a megoldásfókusz nem pusztán módszertan vagy irányzat, hanem valódi szemléletmód: így tekintek az emberekre, a helyzetekre és a lehetőségekre. Sokszor megtapasztaltam, hogy egyetlen jól feltett kérdés képes teljesen új irányt adni egy beszélgetésnek, és olyan megoldásokat hoz felszínre, amelyek addig rejtve maradtak. Munkám középpontjában az erőforrások felfedezése, az apró lépések támogatása és az a hit áll, hogy mindig van mire építeni.
Felhívjuk figyelmét, hogy az esemény díjmentes, de a jelentkezéseket a regisztráció sorrendjében fogadjuk, ezért érdemes minél hamarabb regisztrálni.
Amennyiben betelnek a helyek, pótalkalmat hirdetünk.
A regisztráció lezárult.
Ez az egynapos program arra hívja a tankerületi vezetőket és iskolaigazgatókat, hogy a vezetést ne csupán feladatirányításként, hanem fejlesztő és támogató jelenlétként éljék meg. A coaching szemlélet és a megoldásfókusz segítségével ránézhetnek, hogyan alakítható át egy-egy nehéz helyzet vagy beszélgetés erőforrásokra épülő, előremutató párbeszéddé. A résztvevők olyan kérdezéstechnikákat és konkrét eszközöket ismernek meg – mint a skálázás, a csodakérdés, a pozitív kivételek felismerése vagy az erősségekre építés –, amelyek azonnal alkalmazhatók a mindennapi vezetői gyakorlatban, és jobb légkört, együttműködést, eredményességet teremtenek az iskolákban.