Nem attól fejlődünk, hogy történik valami – hanem attól, hogy mit kezdünk vele. A mindennapok tele vannak olyan helyzetekkel, amelyekből tanulni lehetne – de ezeket gyakran hagyjuk elúszni. A tanulás nem automatikus: akkor történik, ha időt és figyelmet fordítunk a tapasztalataink tudatos feldolgozására. A Kolb-féle tanulási ciklus megmutatja, hogyan válik egy élményből tanulság: mik a tanulás lépései, mit jelent a valódi önreflexió, és hogyan segíthet ebben a vezető. A program során a résztvevők konkrét eszközöket kapnak ahhoz, hogyan támogassák a tanulást egyéni és csapatszinten – hogy a történtekből valódi fejlődés születhessen.
Dátum
2025. szeptember 30., kedd
Időtartam
09:00 – 13:00
HELYSZÍN
P. Bureau Oktatási Központ
1051 Budapest, Bajcsy-Zsilinszky út 22.
Egyre gyorsabban változó világban dolgozunk, ahol nem az a kérdés, hogy történik-e valami, hanem az, hogy tanulunk-e belőle. Vezetőként hatalmas lehetőség van abban, hogy a tapasztalatokat ne csak túléljük, hanem feldolgozzuk, értelmezzük és tanulássá alakítsuk – akár magunkban, akár csapatunkban. A Kolb-féle tanulási ciklus ebben kínál egy egyszerű, mégis mélyreható modellt, amely segít megérteni a tanulás folyamatát a reflektív gondolkodástól az új viselkedés kipróbálásáig. A program során a vezetők saját élményen keresztül tapasztalhatják meg a ciklus működését, és azt is, hogyan teremthetnek olyan közeget, ahol a hibákból, kihívásokból és sikerekből is tanul a csapat. Mert a fejlődés nem magától történik – de tudatosan vezethető.
Kinek ajánljuk?
● Kezdő vezetőknek, akik most tanulják a vezetői szerepet. Segít megérteni, hogyan lehet a mindennapi tapasztalatokat tanulási lehetőséggé alakítani – saját maguk és csapatuk számára is.
● Tapasztalt vezetőknek, akik tudatosabban szeretnének fejlődést támogatni. Rendszert és eszközöket kapnak ahhoz, hogy ne csak kezeljék a helyzeteket, hanem tanulást is generáljanak belőlük.
● Változásokkal küzdő vezetőknek, akik új helyzetekre keresnek reflexiós eszközöket. A Kolb-ciklus segít strukturáltan feldolgozni új kihívásokat, hibákat, sikereket.
● Csapatot fejlesztő vezetőknek, akik szeretnék a tanulási kultúrát erősíteni. Konkrét kérdéseket és technikákat tanulnak arra, hogyan vezessenek tanulságlevonó beszélgetéseket a mindennapokban.
● Visszajelzést adó vagy mentoráló vezetőknek. Megmutatja, hogyan lehet a reflexiót mélyíteni és a tanulást valódi változássá alakítani.
Miről lesz szó?
A program az alábbi elemekre épül:
▶ A Kolb-féle tanulási ciklus – Megismerjük, hogyan épül fel a tanulás négy lépése a tapasztalattól a tanulság levonásáig.
▶ Mi az önreflexió, és hogyan működik jól? – Rávilágítunk, hogyan lehet mélyebb megértést nyerni egy-egy élményből tudatos kérdezéssel.
▶ Vezetői szerep a tanulás támogatásában – Megnézzük, hogyan segíthet egy vezető abban, hogy a csapattagok tanuljanak a tapasztalataikból.
▶ Gyakorlati eszközök, kérdések, megközelítések – Kipróbálunk egyszerű, de hatásos módszereket az élmények közös feldolgozására.
▶ Tanulási kultúra építése a csapatban – Megvizsgáljuk, hogyan válhat a hétköznapi helyzetekből tanulásra ösztönző csapatdinamika.
Szirtesi-Nagy Réka
Szervezetfejlesztési igazgató, tréner, coach, meseterapeuta
Szirtesi-Nagy Réka vagyok, tréner és coach, több mint 15 éve támogatok vezetőket és csapatokat abban, hogy tudatosabban működjenek, fejlődjenek és tanuljanak – ne csak a képzéseken, hanem a hétköznapok eseményeiből is.
Trénerek és coachok oktatása során gyakran látom, mennyire kulcsfontosságú az önreflexió: a képesség arra, hogy ránézzünk a tapasztalatainkra, és tanuljunk belőlük. Hiszem, hogy nem az élmények hiánya a probléma, hanem az, ha nem dolgozzuk fel őket.
Ebben a programban azt mutatom meg, hogyan válhat egy-egy történés valódi tanulássá – a Kolb-ciklus mentén, sok példával, kérdéssel és saját élményű gyakorlatokkal.
Felhívjuk figyelmét, hogy az esemény díjmentes, de a jelentkezéseket a regisztráció sorrendjében fogadjuk, ezért érdemes minél hamarabb regisztrálni.
Amennyiben betelnek a helyek, pótalkalmat hirdetünk.
A program vezetőknek szól, akik szeretnék tudatosabban támogatni saját és csapatuk fejlődését. A 4 órás alkalom során a résztvevők megismerkednek a Kolb-féle tanulási ciklussal, amely segít megérteni, hogyan válik egy tapasztalatból valódi tanulás. A program fókuszában az önreflexió szerepe, a tanulási lépések tudatosítása és a vezetői támogatás lehetőségei állnak – konkrét kérdésekkel, eszközökkel és gyakorlatokkal. Mindez hozzájárul egy olyan tanulási kultúra kialakításához, ahol a hétköznapi helyzetekből is értékes tanulságok születhetnek.